I want to pave my patio, which has dimensions of 6m by 8m. I'm going to pave it with stones that have dimensions of 50cm by 50cm. Each tile costs £1.50. How much will paving my patio cost me?

My patio has an area of 68 m , so 48m2.
Each tile has an area of 0.5
0.5 m, so 0.25m2.
To find the number of tiles we need, we divide the area of the patio by the area of one tile:

48/0.25 = 192 tiles

Each tile costs £1.50, so the overall cost in pounds is:

192*1.50 = £288.00

DL
Answered by Danny L. Maths tutor

2499 Views

See similar Maths 11 Plus tutors

Related Maths 11 Plus answers

All answers ▸

3 eggs cost £4.80 and 4 slices of bread cost £3.00. What is the cost of 1 egg and 1 slice of bread?


Can I have some guidance on the correct answer for this word order, grammar question?


Put the next fractions in an increasingly order: 1/2, 3/4, 2/3, 5/6


Solve the equation 2(3x-5)=7


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences