What is the angular velocity of a person standing on the surface of the earth. Give your answer in radians per second

Angle through which the earth rotates = 2pi

Time to do so = 246060 = 86400s

Angular velocity = 7.3x10-5rads-1

WF
Answered by William F. Physics tutor

9752 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Explain the wave - particle duality


Why does water stay in the bucket if it is swung through a loop fast enough?


Given that z = 6 is a root of the cubic equation z^3 − 10z^2 + 37z + p = 0, find the value of p and the other roots.


A block of mass (m) is placed on a rough slope inclined at an angle (a) to the horizontal, find an expression in terms of (a) for the smallest coefficient of friction (x), such that the block does not fall down the slope.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning