Calculate the momentum of a 5 tonne truck at 50km/h

We know momentum= mass (kg) X Velocity (m/s)

So we need to do these conversions:  1tonne=1000kg so 5 tonnes is 5x1000kg = 5000kg 

There are 1000km in a meter so 50x1000= 50000m/h to get this into m/s we know there are 60mins in an hour and 60 sec in a min 60x60 =3600sec in an hour so 50000x3600 = 1.8E8 m/s

To find the momentum we use the first forumula giving 1.8E8 x 5000 = 9E11kgm/s

CZ
Answered by Callum Z. Physics tutor

2755 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Explain how an electromagnetic motor works?


It takes 1.8s to drop a ball of a bridge. How high is the bridge and what speed is reached?


In an isolated container contains 1kg of ice at 0 oC. 1kg of warm water (323K) is poured into the container. How much ice (in kgs) remains after the system returns to thermal equilibrium? (by the end of the process?)


Can you please explain the basics of electricity? I can do the maths but I don't understand what 'voltage', 'current' or 'resistance' actually is!


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning