If 3 apples cost £1.50 and 4 oranges cost £3.20, how much do 5 apples and 3 oranges cost?

The answer is £4.90 and we know that this is the case because...If 3 apples cost £1.50, then one apple costs 50p and then 5 apples are 5 x 50p which is £2.50If 4 oranges cost £3.20 then one orange is £0.80, and then 3 oranges are 3 x £0.80 which is £2.40
£2.40 + £2.50 which is £4.90

CH
Answered by Chris H. Maths tutor

4415 Views

See similar Maths 11 Plus tutors

Related Maths 11 Plus answers

All answers ▸

Cliff has a bag of tennis balls. 8 are green, 7 are yellow and 5 are white. He picks a tennis ball at random. What is the probability that he picks one that is not green?


Here is a list of numbers, ' 1, 3, 9, 24, 30'. Which number is i) prime ii) a square number and iii) a multiple of 4


Two identical cuboids have dimensions of 4cm by 6cm by 12cm. What is their combined volume?


The cost of one original glazed doughnut is £1.45. a) Find the cost of twelve doughnuts. The doughnut seller is offering customers a special deal: “Twelve doughnuts for £9.45” b) How much will each customer save?


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences