If 3 apples cost £1.50 and 4 oranges cost £3.20, how much do 5 apples and 3 oranges cost?

The answer is £4.90 and we know that this is the case because...If 3 apples cost £1.50, then one apple costs 50p and then 5 apples are 5 x 50p which is £2.50If 4 oranges cost £3.20 then one orange is £0.80, and then 3 oranges are 3 x £0.80 which is £2.40
£2.40 + £2.50 which is £4.90

CH
Answered by Chris H. Maths tutor

4417 Views

See similar Maths 11 Plus tutors

Related Maths 11 Plus answers

All answers ▸

3 eggs cost £4.80 and 4 slices of bread cost £3.00. What is the cost of 1 egg and 1 slice of bread?


The cost of 5 calculators is £35. Work out the cost of 8 of these calculators.


What number is in the middle between 4.8 and 6?


A circle has radius 6, what is its area?


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences