The focal length of the lens is 10 cm. Calculate the power of the lens. State the unit.

first, convert to metres:10cm = 0.1mlens power = 1/focal lengthpower = 1/0.1 =10units are Dioptres, Dso the power of the lens is 10 D

AH
Answered by Aleks H. Physics tutor

3580 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

I throw a ball straight up with an initial velocity of 2m/s. How high is it after a fifth of a second?


What is the wavelength of a wave?


When going around a roundabout, why do I feel a force pulling me outwards?


A kettle is found to output 65J when its input energy is 100J. What is the efficiency of the kettle, and what happens to the rest of the energy?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning