One apple costs 0.56p, if i wanted 12 Apples what would be my total?

Method1) 1 Apple = £0.56 10 Apples = £0.56 x 10 = £5.60 I want 12 Apples, so 10 Apples = £5.60 + 1 Apple = £0.56 + 1 Apple = £0.56 + Total: 12 Apples = £6.72
Method 2) 0.56 x 12 = £6.72 - Grid method multiplication or similarMarks awarded 3 2 for working 1 for answerIf correct answer given all marks awarded
However, need to highlight importance of showing your working

AM
Answered by Aqeeb M. Maths tutor

1514 Views

See similar Maths 13 Plus tutors

Related Maths 13 Plus answers

All answers ▸

Integrate ln(x).


Find the 100th term in the sequence 3, 7, 11, 15...


How do I know which calculation to do first in questions with multiple operations (e.g. 2 x 3 - 2 x 5)?


If you go 38 hours without sleeping starting at 8 am, and then you sleep for the next 11 hours, what time will it be when you wake up?


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences