A person has a suitcase with wheels. The person pulls the suitcase with a horizontal force of 13 N for 110 m. Calculate the work done on the suitcase by the person (3 marks).

Work done = force x distance moved

Work done = 13 N x 110 m

Work done = 1430 J

JT
Answered by Jasmine T. Physics tutor

5036 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A sequence is defined by the recurrence relation u(n+1) = 1/3 u(n) + 10 with u(3) = 6 . Find the value of u(4) and the limit of the sequence.


Can you explain what the flux of a light source is?


Why do you weigh less on the Moon than on Earth?


An airplane accelerates steadily from rest to 355 m/s, after travelling a distance of 105,000 m. How long, in minutes, does it take the airplane to reach this speed?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning