A restaurant can be hired out for children's parties, and the cost is shown by the formula "Cost = (£13.50 x number of children) + £23". What is the cost for 8 children?

Cost = (13.50 x number of children) + 23.Cost = (13.50 x 8) + 23.BIDMAS. Brackets first.Cost = 108 + 23 = £131.

TD
Answered by Thomas D. Maths tutor

2156 Views

See similar Maths KS3 tutors

Related Maths KS3 answers

All answers ▸

Differentiate sin(2x)


Solve the equation: 5p − 7 = 3p + 3 .


Simplify 23/5 into a mixed number fraction


Bob buys 33 pens and 21 rulers for £6. A ruler costs 8 pence more than a pen. How much does one pen cost?


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences