Bob buys 33 pens and 21 rulers for £6. A ruler costs 8 pence more than a pen. How much does one pen cost?

Let the cost of a pen = xLet the cost of a ruler = x+8Thus, (x*33) + ((x+8)*21) = £6 = 600 penceHence, 33x + 21x + 168 = 600 54x = 432 x = 8Therefore one pen costs 8 pence.

GL

Related Maths KS3 answers

All answers ▸

What is a common factor?


4(3x-7) = 8


Simplify fully (3x^2-8x-3)/(2x^2-6x)


A bag has blue and red counters in a ration of 4:5. If there are 45 counters in the bag, how many red counters are there?