A piece of wire is 240cm long. Peter cuts two 45 cm lengths off the wire. He then cuts the rest of the wire into as many 40cm length as possible. How many wires of 40cm can be cut?

Two 45cm lengths cut off 240cm long wire. 240 - (2*45) = 150cmHow many 40cm length wires can be cut out of the remainder 150cm wire?150/40= 3.75As we are looking for entire 40cm length wires, we disregard the left 0.75.Therefore, the answer is 3.

FB
Answered by Federico B. Maths tutor

7598 Views

See similar Maths KS3 tutors

Related Maths KS3 answers

All answers ▸

Bob buys 33 pens and 21 rulers for £6. A ruler costs 8 pence more than a pen. How much does one pen cost?


If x=3 and y=7, which of the following gives value of 23?


Rearranging formulae


Solve the following algebraic equation: x^2 + 6x + 9 = 0


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning