I want to buy 1 litre of milk. My options are to either buy 250ml bottles for £1 each or 500ml bottles for £1.50 each. Which is the cheapest way for me to buy 1 litre of milk?

If you were to buy 250ml bottles you would need four meaning - 250 x 4 = £1 x 4 = £4.

If you were to buy 500ml bottles you would need two meaning - 500 x 2 = £1.50 x 2 = £3.

Therefore it is cheaper to buy two 500ml bottles of milk.

EM
Answered by Emily M. Maths tutor

2749 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve the inequality 7x+3y-4 > 5y-19x for y in terms of x.


How do you find the intersection of a straight line and a curve?


How do you use the quadratic formula?


The number of uniform spherical shots that can be made from a given mass of lead varies inversely to the cube of the radius. When the radius is 1mm the number of shots made is 2744. How many shots of radius 1.4mm can be made from the same mass.


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences