Calculate the acceleration if a force of 500N is exerted on a mass of 20kg

Using F=Ma, rearrage for a, a= 500/20, the acceleration is 25m/s2

PL
Answered by Patrick L. Physics tutor

4756 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

pressure = 2.3 × 10^5 Pa temperature= 200K. At a constant volume, when the temperature increases to 300K what is the pressure in Pa?


Why would the National Grid limit the amount of fossil fuels we combust at peak times of energy demand?


If v = 10, a = 2 and t = 4, what is u


How to use fleming's left hand rule.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning