A bat emits a sound wave with a frequency of 25.0 kHz and a wavelength of 0.0136 metres. Calculate the speed of this sound wave.

In this question you are given frequency and wavelength of the wave and you are asked for the speed. You need to use the formula on you sheet that uses these three properties : v = f x λ, where v is the speed, f is the frequency and λ is the wavelength.

You know from the question that f = 25kHz and λ = 0.0136m, however 1 kHz is actually 1000 Hz and you need to remember this before you do your calculation. Therefore the numbers you need to put into your calculator are f = 25 x 1000 = 25000 and λ = 0.0136.

The calculation that you then need to do is 25000 x 0.0136 = 340. You must not forget the units of speed, which here are metres per second, or m/s. Your final answer is 340 m/s.

LD
Answered by Libby D. Physics tutor

18190 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

How do I remember all the formulas I will need for questions.


If Jessica weighs 45kg and sits on a seesaw at a distance of 2m from the centre of the seesaw.Micheal weighs 90kg. At what point on the opposite side should Micheal sit in order to balance the seesaw.


What do geostationary satellites do?


A coil is connected to a voltmeter. A bar magnet, initially held above the coil, is left to fall into the coil. Explain why the voltmeter shows a reading. How will the reading of the voltmeter be affected if the magnet is dropped from a greater height?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning