The distance from the Earth to the Sun is 93 million miles. Assume it takes 365 days for the Earth to travel once around the Sun the Earth travels in a circle with the Sun at the centre. Work out the average speed of the Earth in miles per hour

1st calculate: 93 000 000 × 2π 2nd calculate: 365×24 Then divide the two values: 186 000 000π÷8760 = 66705 (5 s.f.)

SJ
Answered by Simbarashe J. Maths tutor

9070 Views

See similar Maths 13 Plus tutors

Related Maths 13 Plus answers

All answers ▸

A cake recipe for 4 people has the following ingredients: 150g of flour, 120g of sugar, 80g of butter, 20ml of milk, and 2 eggs. How much sugar do I need to bake a cake for 7 people?


Solve algebraically the simultaneous equations: x^2 + y^2 = 25, y - 3x = 13


(2x+3)/(x-4) - (2x-8)/(2x+1) =1


What is the difference between the two threes in the number 357.235?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning