White paint costs £2.80 per litre. Blue paint costs £3.50 per litre. White paint and blue paint are mixed in the ratio 3 : 2 Work out the cost of 18 litres of the mixture.

To work out how many litres of white and blue paint is needed, use the ratio 3:2. To find the specifc ratio for 18 litres, of paint: 2+3=5, 18/5=3.6 so (3:2)3.6 becomes 10.8:7.2 (check 10.8+7.2=18). So to determine the cost multiply the cost per litre by how many  litres were used of each paint: 2.810.8+3.5*7.2=30.24+25.2=  £55.44

AD
Answered by Aidan D. Maths tutor

3261 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve the simultaneous equations x^2+y^2=1 and x+2y=1


Integrate (x+2)^2 dx


John invests £8000 at compound interest rate of 1.5% per year. He wants to earn more than £2000 in interest. What is the LEAST time in WHOLE years that this will take?


Simplify fully the following equation: X^2-2x-15/2x^2-9x-5


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning