White paint costs £2.80 per litre. Blue paint costs £3.50 per litre. White paint and blue paint are mixed in the ratio 3 : 2 Work out the cost of 18 litres of the mixture.

Amount of paint needed:

White paint = (18 ÷ 5) × 3 = 10.8 litres

Blue paint = (18 ÷ 5) × 2 = 7.2 litres 

Cost of white paint = 10.8 x £2.80 = £30.24

Cost of blue paint = 7.2 x £3.50 = £25.20

Total cost = £30.24 + £25.20 = £55.44

JM
Answered by Jared M. Maths tutor

4039 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How can I tell if two lines are perpendicular from the equations?


If a cookie recipe requires 280g of flour for 12 cookies how much flour is needed to make only 9 cookies


How do you factorise x^2 -4 = 0?


solve x^2 - 2 < 2


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning