There are 300 students at a school who have been asked to attend assembly. 1/10 students are sat on chairs, 85% of students are sat on the floor, the rest do not attend assembly. How many students did not attend assembly?

300 x 1/10

= (300/10) x 1

= 30 students sat on chairs

85% of 300 

= (300/10) x 8.5

= (30 x 8) + (30 x 0.5)

= 240 + 15

= 255 students sat on the floor

Students who did not attend = 300 - 30 - 255

= 15

JD
Answered by Jonny D. Maths tutor

3753 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

These are the selling prices of 5 houses in 2007: £145 000, £170 000, £215 000, £90 000, £180 000. Work out the mean selling price.


Solve the simultaneous equations 2x - y = 13, x - 2y = 11


Factorise x^2-x-12


How can I prepare for my Maths GCSE exams?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning