Bob earns £7.70 an hour, and he works 30 hours per week. If Bob has 28 days of unpaid holidays to take, how much does he earn in a year? Also will he be taxed? (Bob will be taxed if he earns over £10000 in one year)

28 days holidays is equivalent to 4 weeks holiday. So in total works for 48 weeks. Now Bob works 30 hours per week, multiply this by 48 giving 1440 hours for his working year. So in order to solve for his total earnings multiply 1440 by 7.7 giving £11088. Since £11088 is greater than £10000, Bob will be taxed.

CY
Answered by Christopher Y. Maths tutor

3274 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

The equation of the line L1 is y = 3x – 2 . The equation of the line L2 is 3y – 9x + 5 = 0 Show that these two lines are parallel.


Solve the following equation. (x)^2-8x+15=0


A car costs £300. The price is then reduced by 20%. However, the shop increases the new price by 15%. Fadhila says, "20 - 15 = 5, so the original price of the car has been reduced 5%". Is she right? What is the final price of the car?


Solve the simultaneous equations: 5x+5y = 6 7x+3y = 6


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning