A class has 30 students. The mean height of the 14 boys is 1.52m. The mean height of all the students is 1.48m. Work out the mean height of the girls.

The mean height of all the students is 1.48m which means that the total height of all the students is 30 * 1.48m = 44.4m. The contribution due to the boys is 14 * 1.52m = 21.28m. Therefore the total height of the girls is 44.4m - 21.28m = 23.12m. There are 30 - 14 = 16 girls in the class, so the mean height of the girls is 23.12 / 16 = 1.45m. Remember to double check the answer: [(16 * 1.45m) + (14 * 1.52m)] / 30 = 1.48m which is correct.

WD
Answered by William D. Maths tutor

10058 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Purple paint is made by mixing red paint and blue paint in the ratio 5 : 2 Yan has 30 litres of red paint and 9 litres of blue paint. What is the maximum amount of purple paint he can make?


Make c the subject of the formula a=3c-12


Probabilities: "A bag contains counters that are red, blue, green and yellow. There are 9 red, (3x) blue, (x-5) green and (2x) yellow. If the probability of picking a red at random is 9/100, work out the probability of picking a green."


Factorise fully x^2+6x+5=0


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning