Dan works 5 days a week. Is it cheaper to use car or bus? Bus weekly ticket = £19.50. Car drive is 24.2 miles, car does 32.3 miles per gallon of petrol, which costs £1.27 per litre. Use 1 gallon = 4.5 litres

Work out how many miles Dan does in a week if he drove. 24.2 x 5 = 121Work out how many gallons of petrol this would be. 121/32.3 = 3.746130031Convert into litres. 3.746130031 x 4.5 = 16.85758514Work out the cost of petrol. 16.85758514 x £1.27 = £21.41 (after rounding)Compare costs: £21.41 > £19.50 hence bus is cheaper.

EJ
Answered by Emily J. Maths tutor

2706 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Find the interval for which x^2 - 7x + 10 </= 0


There are n sweets in a bag. Six of the sweets are orange, the rest are yellow. One sweet is removed from the bag without replacement, then another is removed without replacement. Show that n²-n-90=0


Calculate the area of a sector which has an acute angle of 30 degrees and a radius of 5cm.


Three whole numbers are each rounded to the nearest 10. The sum of the rounded numbers is 70. Work out the maximum possible sum for the original three numbers.


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences