There is a right angled triangle with sides of 5cm, 12cm and 13cm. What is the size of the smallest angle?

By the sine rule, sin-1(5/13)=22.6 degrees.Equally, by the cos-1(12/13)=tan1(5/12)=22.6 degrees.

AO
Answered by Akane O. Maths tutor

7835 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve the simultaneous equations algebraically


5 tins of soup have a total weight of 1750 grams. 4 tins of soup and 3 packets of soup have a total weight of 1490 grams. Work out the total weight of 3 tins of soup and 2 packets of soup.


3^a = 1/9, 3^b = 9sqrt(3) c = 1/sqrt(3). Work out the value of a + b + c


A stationary ball starts rolling down a hill, and after 5s it reaches a speed of 12m/s. From here the ground levels off, and the ball continues at this speed for 3 more seconds. Plot this on a velocity-time diagram.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning