At the shop, Max buys 5 juice boxes and 12 sweets which costs him £1.34 in total. If x represents the cost of one juice box (in pence) and y represents the cost of one sweet (in pence), write out an equation, in terms of x and y, to show this

5x + 12y = 134

MJ
Answered by Maryum J. Maths tutor

1494 Views

See similar Maths 13 Plus tutors

Related Maths 13 Plus answers

All answers ▸

How do you add indices?


Complete the series and explain your answer: 2,4,8,...,...


How do I calculate the 100th term of the sequence 15, 8, 1, -6...


4, 7, 9, 10, 10 mean, median, mode, range


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2025 by IXL Learning