3kg of oranges cost £54. 5kg of apples cost £60. Nina buys 2kg of oranges and 7kg of apples. How much does Nina Pay

First lets start with calculating how much 2kg of oranges cost (we do this by cross multiplying):so if 3kg = £54 2kg = £xto determine the value of x, we can write the following equation:3x = 5423x = 108x = 108/3x = £36.Now we must calculate the cost of buying 7kg of apples. We do this using the same method:5kg = £607kg = £yto determine the value of y, we can write the following equation:5y = 6075y = 420y = 420/5y = £84.Therefore, the total amount Nina pays for 7kg of apples and 2kg of oranges is:total = x + ytotal = £36 + £84total = £120.

AB
Answered by Aditi B. Maths tutor

3901 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

A shop sells bags of crisps in different size packs. There are 18 bags of crisps in a small pack (£4), 20 bags of crisps in a medium pack (£4.99) and 26 bags of crisps in a large pack (£6). Which size pack is the best value for money?


Expand and Simplify: 16=(x-3)(x+3)


How do I solve simultaneous equations that aren't linear, for example x^2 + 2y = 9, y = x + 3


Vectors


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2025 by IXL Learning