The ratio 2 centimetres to 6 metres can be written in the form 1 : n. Find the value of n.

6m = 600 cm. 2cm:600cm = 1cm:300cm. Therefore answer = 300.

RS
Answered by Rohan S. Maths tutor

4231 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do you factorise a quadratic equation where the coefficient of x² isn't 1?


Solve the simultaneous equations; 3x+2y=11 and 2x-2y=14


A stone is thrown upwards with a speed of v metres per second. The stone reaches a maximum height of h metres. h is directly proportional to v^2. When the stone is thrown at 10m/s, max height is 5m. Work out the maximum height reached when v = 24.


A cycle race is 3069.25 miles. Juan travels at a speed of 15.12 miles per hour. He cycles for 8 hours a day. Estimate how many days Juan will take to complete the race.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning