Answers
>
Maths
>
GCSE
>
Article
A right-angle triangle has a hypotenuse of 8cm and an angle of 30 degrees. What is the opposite's length?
sinx = o/h sinx x h =o sin30 x 8 = 4cm The opposite is 4cm
NM
Answered by
Nicola M.
•
Maths tutor
4064 Views
See similar Maths GCSE tutors
Related Maths GCSE answers
All answers ▸
Solve x^2 -7x+10
write 36 as a product of its prime factors
Expand and Simplify (2x+3)(3x-3)
Solve for x and y: 2x +5y + 5= 0 , 2y + 31= 5x