3 eggs cost £4.80 and 4 slices of bread cost £3.00. What is the cost of 1 egg and 1 slice of bread?

3 eggs = £4.80£4.80/3 = £1.601 egg = £1.604 slices of bread = £3.00£3.00/4 = £0.751 slice of bread = £0.751 egg and 1 slice of bread = £1.60 + £0.75 = £2.35

OA
Answered by Oluwatobi A. Maths tutor

2899 Views

See similar Maths 11 Plus tutors

Related Maths 11 Plus answers

All answers ▸

Jack can paint a house in 5 days, and Richard can paint the same house in 7 days. Working together, how long will it take them to finish the job?


how do you calculate a percentage of a number?


3/4 +5/3 = ?


12 + 37 + 47


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences