3kg of meat costs £54, Nina buys 2 kg of the meat. Work out how much Nina pays. (non-calculator)

I used ratios in this context3kg : £54Using this ratio to work out the price of 2kg 2kg: £? To get from the number '3' to '2', I have to divide 3 by 3, then multiply it by 2So, using this same method (as I want the ratio to be equal), I divide 54 by 3, then multiply it by 2 54 divided by 3 is 18 (which I used the bus stop division method to work out)18 multiplied by 2 is 36 so, it would cost Nina £36 for 2kg of meat

PR
Answered by Phazilah R. Maths tutor

14288 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Jill and four friends go camping together for 5 days. The friends share the cost of the trip equally. These costs are: £120 for fuel, £58 for food, £100 for equipment and £207 for activities. How much does Jill have to pay for her share of the costs?


3y^2 + 10y + 3


How do i answer a problem solving question if I don't know where to start?


Expand and simplify (x+3)(x+5)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences