what is the density of a rock mass (0.05kg), submerged in water which diplaced by a 25cm^3 volume?

Answer:Mass (m)= 0.05kgVolume = 25cm^3Density=mass/Volume= 0.05kg/25cm^3=2000kg/m^3

FH
Answered by Fria H. Physics tutor

2113 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

State the life cycle of a star about the same size of our sun


Why do Physicists take multiple readings in experiments?


State Newton's 3 Laws in words and/or mathematically


How do Transformers work?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning