Answers
>
Maths
>
GCSE
>
Article
A kettle costs £50 in a sale. It was reduced by 30%. What was the original price of the kettle?
100% - 30% = 70%£50 = 70%£50/70 = 0.714£0.714 = 1%100% = £71.4
VM
Answered by
Violeta M.
•
Maths tutor
3545 Views
See similar Maths GCSE tutors
Related Maths GCSE answers
All answers ▸
1/4 of a number is 20. What is 5 times the number?
Solve 7(x-5)=25-3x
Factorise x^2 + 10x + 24
The normal price of a television is £1200. It is reduced to £970. Work out the percentage reduction. Give your answer to 1 decimal place.