In the flowing equitation 2H2+O2→2H2O how many grams of oxygen are needed to make 9g of water?

2H2+O2 ->2H2OThe best way to answer any mass balancing questions like this is to set the information in a table as follows and fill in the blanks: 2H2 + O2 -> 2H2OMass ? 9gMr Moles 1. The first step is to calculate the Mr (relative molecular mass) of oxygen and water To do this we need to use the atomic mass Hydrogen and oxygen (H=1 and O=16) 2H2 + O2 -> 2H2OMass ? 9gMr 16+16=32 1+1+16=18 Moles 2. The second step is calculate the number of moles of water in 9gWe need to use the equation moles=mass/Mr 2H2 + O2 -> 2H2OMass ? 9gMr 32 18 Moles 9/18=0.53. We can now work out the number of moles of oxygen needed to make 0.5 moles of water. To do this we look at the equation and see the ratio of oxygen to water is 1:2 (One molecule of oxygen reacts with two molecules of hydrogen to form 1 molecule of water). So should have half as many moles of oxygen as water. 2H2 + O2 -> 2H2OMass ? 9gMr 32 18 Moles 0.5/2=0.25 0.54. Finally we can calculate the mass of oxygen needed. We need to rearrange the equation moles=mass/Mr to give: mass=molesxMr 2H2 + O2 -> 2H2OMass 0.25x32=8g 9gMr 32 18 Moles 0.25 0.5The answer is 8g of oxygen!

CO
Answered by Caroline O. Chemistry tutor

13819 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What is the empirical formula of a compound with the following composition by mass, 48.0g C, 4.0g H and 48.0g O?


What is the reaction between Zinc and Sulphuric Acid?


How many moles of Magnesium must react with excess Oxygen to produce 80g of Magnesium oxide?


What is the test for CO2 gas? Describe the overall reaction that takes place in the instance of a positive result and write its reaction equation.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning