The normal price of the pair of shoes is £28. In a sale the price is reduced by 35%. What is the new price of the shoes?

If you take £28, what is 10% of 28? 2.8 So what is 30% of 28? You would do 2.8 x 3... which is? 8.4 And what is 5% of 28? You would half 2.8...so 1.4 Now add together 30% of 28 and 5% of 28... this gives 9.8 So finally take £9.80, which is 35% of £28, away from £28. What does this give? £18.20

SD
Answered by Seyta D. Maths tutor

4132 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

f(x)=2x^2 -8 What is the value of x if f(x)=0, x>0


Solve n^2 – n – 90 = 0 to find value of n


There are 10 balls in a bag. The balls are the same apart from their colour. Of the 10 balls, 3 are black, 5 white, 2 red. What is the probability of picking a white ball from the bag.


Make d the subject of the formula: 3d + dxy = 4


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning