2 sides of a right-angled triangle are 5cm and 6cm. Calculate the length of the hypotenuse.

You need to use Pythagoras's theorem which states that for any right angled triangle, a2+b2=c2 , where c is the hypotenuse and a and b are the other 2 sides of the triangle. Therefore, in this case a and b are 5cm and 6cm , so using Pythagoras, you can plug these numbers into the equation to calculate c (which is our hypotenuse): 52+62 = c2 . This means that 61 = c2 , so to work out the length of c, you must do the inverse of squaring , which is the square root of 61 = 7.81cm (2 dp) --> that is the length of the hypotenuse.

RM
Answered by Rikesh M. Maths tutor

8637 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

what is the gradient and y intercept of the equation y=7x+7


Simplify 7 × e × f × 8


Integrate y=3x+2 with respect to x between the bounds x=5 and x=0, and state the physical significance of this.


Solve the equation to 2 two decimal places: (2x+3/x-4 ) - (2x-8/2x+1) = 1


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning