A 4 pint bottle of milk costs £1.18 A 6 pint bottle of milk costs £1.74 Which bottle of milk is the best value for money? You must show all your working.

To work out which bottle is best value for money you have to work out how much each bottle costs per pint. To do this divide the cost of each bottle by the number of pints it contains. e.g 1.18/4=0.295 1.74/6=0.290 Whichever bottle has the lowest cost per pint is the best value for money. Therefore the 6 pint bottle is better value for money because 0.29 is less that 0.295.

AP
Answered by Amelia P. Maths tutor

21943 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Sam works for £14 per hour. When Sam works more than 8 hours a day, he is paid overtime for each hour he works more than 8 hours at 1½ times his normal rate of pay. Sam worked for 12 hours. Work out the total amount of money Sam earned.


There are 200 students in Year 10. 110 are boys. There are 250 students in Year 11. 140 are boys. Which year has the greater proportion of boys?


How do you factorise?


What are simultaneous equations and how do I solve them?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences