Mark has a voucher that gives him 22% off the prices at a hardware store. Estimate how much he will pay for an electric drill that normally costs £87.99. (non-calculator) (3)

It is important to remember this is an estimate, so we can simplify the numbers by saying they get 20% off and the drill costs £90. (1)

10% off would be £9, so 20% off is £18. (1)

They have 20% off so they pay £18 less. 90 - 18 = 72. 

Mark pays £72 for the drill. (1)

JF
Answered by Jake F. Maths tutor

4051 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

The probability of pulling out a coloured counter from a bag is shown below: Green=0.2. Purple=0.15. Black=0.3. Pink=?. What is the probability of pulling out a pink counter?


Solve 5x-2>3x+11


13 - 3 × 4+2 Simple question that lots of people get wrong


(given a graph with a straight line and 2 labelled points) Find the equation of the line.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning