If I throw a ball, of mass 2kg, straight up in the air, with velocity 10ms-1, how long until it lands? Assume gravity = 10ms-2

Using SUVAT-s = ut + 1/2 at^2Subbing in... 0 = 2t - 5t^2t = 5/2 = 2.5

TM
Answered by Theo M. Maths tutor

3169 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Intergrate 15x^2 + 7


Find the stationary point of the function f(x) = x^2 +2x + 5


How do you use the chain rule?


What is the chain rule?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning