2435 units of gas used in November, costing 4.12p per unit. The gas company also charge 9.43p per day. The total cost has an additional 5% in VAT. What is the gas bill for the month of November?

30 days in November; (30 X 9.43) = 282.9p (2435 X 4.12) = 10032.2p (10032.2 + 282.9) = 10315.1p 5% in VAT so total price is 105% of 10032.2p Convert 105% to decimal; 1.05 (1.05 X 10315.1) = 10830.55p Convert to £ by dividing by 100 and rounding to 2 decimal places; £108.31

AG
Answered by Andrew G. Maths tutor

3503 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How can you expand brackets? e.g: (x-4)(x+7)


If a right angled-triangle has sides A,B,C where A = 4 and B = 3 what is the value of side C?


Smartphones are on sale. A smartphone now costs only 80% of its original price. By how many per cent would we need to increase the current price of the smartphone in order to bring it back to the original price?


Solve the Inequality X^2 - 2X - 8 < 0


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning