In a sale, normal prices are reduced by 18%. The sale price of an umbrella is £25.83. Work out the normal price of the umbrella.

Once again break down the question:
All prices are reduced by 18%, so sale price is 100% (normal price) - 18% (sale price) = 82%. As we know what the sale price is, but we DO NOT KNOW the normal price we can put this into a formula: x * 0.82 = 25.83. Now tell yourself, find x. Finding x goes to : x = 25.83 / 0.82. Put into calculator to find: x = 31.5

KS

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Sarah asked 20 people at a tennis tournament how they travelled there. She found that 13 of them travelled by car. Estimate how many of the total 2000 people at the tournament travelled by car.


What is Pythagorus' Theorem?


How do I solve the equation 5y+18=3y+4?


Solve 3(2x + 5) = 4 – x