Tim flies on a plane from London to Tokyo. The plane flies a distance of 9000 km. The flight time is 11 hours 15 minutes. Work out the average speed of the plane in kilometres per hour.

Speed = Distance/TimeSpeed = 9000/11.25Speed = 800 km/h

NE
Answered by Nicholas E. Maths tutor

3979 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Rearrange y=(3x+5)/x to make x the subject


Given a material with dimensions 1.5 x 1.1 x 1.6 mm ^3 and a mass of 0.5kg. What is the density of this material? Give your answer in kg/m^3


The number of uniform spherical balls that can be produced from a given mass of lead is inversely proportional to the radius of the ball cubed. If 2744 balls can be made when the radius is 1mm, how many balls can be made when the radius is 1.4mm ?


f(x)=2x+c, g(x)=cx+5, fg(x)=6x+d; c and d are constants. Work out the value of d


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning