Renee buys 5kg of sweets to sell. She pays £10 for the sweets. Renee puts all the sweets into bags. She puts 250g of sweets into each bag. She sells each bag of sweets for 65p. Renee sells all the bags of sweets. Work out her percentage profit.

To find the percentage profit, we must first find the amount of money she receives from the sale of the bags of sweets.This is equal to the number of bags sold multiplied by the sale price of each bag.The number of bags sold is 5/0.25 which is 20. So the total money that she receives is 20*0.65 which is £13.00.
Hence, the total profit is 13-10= £3.00Expressing this as a percentage of the £10.00 that she started with gives (3/10)*100=30%.So the percentage profit is 30%.

MB
Answered by marcus b. Maths tutor

17350 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do you solve between the two simultaneous equations 2x+y=4 and 3x+2y =6?


How to complete the square to find the value of x?


Simplify 125^-2/3


ABCDEF is a regular hexagon (I will sketch this in the session). Find the angle DAF


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning