Harry drives from Exeter to London in 4 hours at an average speed of 70km/h. Ron drives from Exeter to London in 5 hours. (a) Assuming Ron took the same route as Harry, calculate Ron's average speed.

The distance from Exeter to London can be calculated using the information about Harry's journey. Average speed = Distance/Time so Distance = Average speed x Time. This means that the distance from Exeter to London is 4 x 70km = 280km. Using this answer, the equation can be used again to calculate Ron's average speed. Average speed = 280/5 = 56km/h. There is also a short way to answer this question. Since we know the distance travelled is the same for both journeys, and Ron's journey is 1.25x longer than Harry's (5/4 = 1.25); we can simply divide Harry's average speed by 1.25 to obtain the answer.

JF
Answered by James F. Maths tutor

3092 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

when given that y is 20% bigger than x, how can you express this as a ratio of y to x?


Solve these simultaneous equations 5x + y = 21, x- 3y = 9


Prove that the difference of any two consecutive square numbers is odd


A car costs £5,899.99, not including VAT. If the VAT rate is 20% how much does the car cost in total?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning