How to solve pully type questions in mechanics

T=9g/5 ms^-2m=2 kgtime for higest point = 7/2 sec

Answered by Maths tutor

3091 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Why do the trig addition formulae work?


A particle A of mass 0.1kg is moving at a speed of 1.5m/s to the right. It collides with a particle B of mass 0.3kg moving at a speed of 1.1m/s to the right. Calculate change in momentum of particle A if particle B has a speed of 1.4m/s after collision.


What is the difference between a scalar and vector quantity?


Explain how Differentiation by the chain rule works


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning