Top answers


A 4 pint bottle of milk costs £1.18 A 6 pint bottle of milk costs £1.74 Which bottle of milk is the best value for money? You must show all your working.

To work out which bottle is best value for money you have to work out how much each bottle costs per pint. To do this divide the cost of each bottle by the number of pints it contains. e.g 1.18/4=0.295 1.74/...
AP
Answered by Amelia P. • Maths tutor
23495 Views

How can I understand the tense 'passé composé'/ Can you explain 'passé composé to me?

'Passé composé' is a tense of the past and is used to relate to past events. It's also used to express a complete or incomplete action. This tense can be used with two different verbs conjugated in the prese...
AT
Answered by Alessia T. • French tutor
3179 Views

Make x the subject of 5(x-3) = y(4-3x)

First expand out the brackets: 5x-15 = 4y -3xy Then re-arrange to bring all the x terms to one side: 5x+3xy = 4y +15 Now factorise: x(5+3y) = 4y + 15 Now we have isolated the x term, we can divide both sides...
AI
Answered by Alisha I. • Maths tutor
20050 Views

How do I multiply and divide indices?

First you need to understand what an index (or power) is. It’s just a compact way of writing a number multiplied by itself a number of times. For example: 3 4 = 3x3x3x3 and a 2 = axa. If two indices have the...
SM
Answered by Sarah M. • Maths tutor
14464 Views

What language techniques does the writer use in article 'X'

In article 'X', we can see that the writer uses onomatopaeia to bring to life the effects of the pain. Coupled with further similies and metaphors, the vibrant language engages the reader and effectively por...
CP
Answered by Christian P. • English tutor
2940 Views