What is the angular speed of a car wheel of diameter 0.400m when the speed of the car is 108km/h?

A) 75 rad/s      B) 150 rad/s      C) 270 rad/s      D) 540 rad/s       Identify equation as w=v/r      Diameter = 0.4m  Radius  = half the diameter = 0.2m       Velocity needs to be in m/s so 108km/h = 108000m/h = 30m/s (divide by 60 twice).       Angular velocity = v/r = 30/0.2 = 150 therefore B is the answer.

EW
Answered by Edward W. Physics tutor

16205 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

An electron is moving with speed 2x10^5ms-1 through a magnetic field of strength 0.5T. If the electrons velocity is perpendicular to the direction of the magnetic field, what is the magnitude of the force felt by the electron?


If a car is traveling at a speed of 10m/s. The driving force of 500N is required to keep the speed constant . What is the power supplied by the engine?


A car of mass m is travelling at a speed v around a circular track of radius r banked at an angle θ. (a) What is the centripetal acceleration of the car? (b) What is the normal force acting on the car? (c) If θ = 45°, r = 1 km what is the maximum speed?


How does the strong nuclear force between two nucleons varies with separation of the nucleons. Please detail the range over which the force acts.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning