A light wave with wavelength 590nm shines upon a metal and causes it to emit an electron with a speed of 5x10^5 m/s. What is the work function of the metal?

The first step for this question is to find out how much energy is absorbed by the electron above its work function. This is found with the kinetic energy equation: K.E.=1/2mv^2 The mass of an electron is 9.1x10^-31. Using this in the above equation finds the kinetic energy to be:          K.E=0.59.1x10^-31(5x10^5)^2= 1.14x10^-19 J The kinetic energy is the energy above the work function. The energy provided from the photon of light is calculated with: E=(h*c)/L where E is the energy, h is the planck constant, c is the speed of light, and L is the wavelength.Inputting the correct values into the above equation gives: E=6.63 x 10^-34 x 3.0 x 10^8 / 5.9 x 10^-7= 3.37x10-19 J Finally, the work function can be found by subtracting the kinetic energy from the energy provided by the photon to give: W.F.= (3.37-1.14)x10^-19= 2.23x10^-19 J

BJ
Answered by Bevan J. Physics tutor

2821 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

I have trouble visualizing simple harmonic motion, and remembering all the related equations. How should I think about it?


How do we know the energy of a photon (light particle) is quantised?


What is electromotive force (emf) and how can the emf of a battery be measured?


A yacht is sailing through water that is flowing due west at 2m/s. The velocity of the yacht relative to the water is 6m/s due south. The yacht has a resultant velocity of V m/s on a bearing of theta. Find V and theta


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning