The energy of a photon is 1.5MeV. Calculate the frequency associated with this photon energy and state an appropriate unit in your answer.

E=1.5MeV = (1.5x10^6)(1.6x10^-19)J = 2.4x10^-13J E=hf, f=E/h = (2.4x10^-13)/(6.63x10^-34)=3.6x10^20Hz

TD
Answered by Tutor53154 D. Physics tutor

5635 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is "half-life"?


How can we derive the 'suvat' equations of motion v=u+at and s=(u+v)t/2


If photons are little particles emitted by atoms, where were they before they got emitted?


Hydrogen has a single proton and a single electron. Find the electric potential at a distance of 0.50 * 10^(-10) (m) from the proton.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning