Two balls of mass 3kg and 7 kg respectively move towards one another with speeds 5ms^-1 and 2ms^-1 respectively on a smooth table. If they collide and join, what velocity do they move off with?

m = 3kg ; 7kg u = 5ms^-1 ; -2ms^-1 (Taking the direction to the right as positive). momentum before = m1u1 + m2u2 = (3x5) + (7x-2) = 1 momentum after = (m1+m2)v2 = (3+7)v = 10v By the principle of conservation of momentum; momentum before must equal momentum after therefore 1 = 10v. v = 0.1ms^-1. It is positive therefore it moves off towards the right. 

AG
Answered by Aimee G. Physics tutor

3537 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

How does the strong nuclear force between two nucleons varies with separation of the nucleons. Please detail the range over which the force acts.


When a particle travels in a circle of radius r, at constant speed v, what is its acceleration


A trolley of mass 0.75kg is running along a frictionless track at a constant speed of 0.7ms-1, as the trolley passes below a mass of 0.5kg the mass drops a short vertical distance onto the trolley. Calculate the new velocity of the trolley and mass.


Convection, conduction and radiation in space


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning