Two balls of mass 3kg and 7 kg respectively move towards one another with speeds 5ms^-1 and 2ms^-1 respectively on a smooth table. If they collide and join, what velocity do they move off with?

m = 3kg ; 7kg u = 5ms^-1 ; -2ms^-1 (Taking the direction to the right as positive). momentum before = m1u1 + m2u2 = (3x5) + (7x-2) = 1 momentum after = (m1+m2)v2 = (3+7)v = 10v By the principle of conservation of momentum; momentum before must equal momentum after therefore 1 = 10v. v = 0.1ms^-1. It is positive therefore it moves off towards the right. 

AG
Answered by Aimee G. Physics tutor

3531 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is the Centripetal force, and how does it keep objects in circular motion?


How can I find out the Young's modulus of a material?


The radius of the Earth is 6,400km and has a mass of 6x10^24kg. Calculate the minimum velocity needed by a projectile, fired from the surface of the Earth in order to escape the Earths gravity.


A 12V lamp, 36W is switched on for 1 hour. Find the energy supplied by the battery.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning