A man weighing 600N steps on a scale that contains a spring. The spring is compressed 1cm under their weight. Find the force constant of the spring and total work done on its compression.

relevant equations: F = k*x      F is force, k is spring constant and x is displacement from equillibrium.

W = 1/2kx2      W is work done.

rearranging F = k*x and using the information in the question we can solve for the spring constant: k = -600N/0.01m = 60000N/m. Remember to convert cm to m.

To find the work done we substitue the spring constant and the displacement distance of 10cm in to the equation for work done remembering to convert to SI units.  W = 1/2*(60000N/m)(-0.01m)2 = 3J.

So the spring constant k is equal to 60000N/m and the work done is 3J

TC
Answered by Tabraiz C. Physics tutor

14772 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

why is gravitational potential negative?


If a ball is launched at ground level at a velocity v and angle θ, find an expression for it's height at horizontal distance x.


A ball is hit horizontally at a height of 1.2 m and travels a horizontal distance of 5.0 m before reaching the ground. The ball is at rest when hit. Calculate the initial horizontal velocity given to the ball when it was hit.


why does photoelectric emission occur only when there is a certain threshold frequency of incident radiation?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning