A ladder 7.4m long is leaning against a wall as shown in the diagram. The foot of the ladder is 2.9m away from the wall. Calculate the distance the ladder reaches up the wall to 2 significant figures.

7.42-2.92=answer2

square root above answer to get the answer

AC
Answered by Abi C. Maths tutor

5868 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

You are told that the y is proportional to x^2 and that when y=75, x=5. Find a formula for x in terms of y.


Solve the following quadratic equation: x^2 + 3x + 2 = 0


A circle with centre C has equation x^2 + y^2 + 2x - 6y - 40 = 0. Express as (x - a)^2 + (y - b)^2 = d.


x/x-1 - x/x+1 simplify


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning